MARTİN MYSTERE KM Sayı: 7, AVRUPA’YI KEŞFEDEN ADAM

Lal Klasik Maceralar 2, Ocak, 2008
Bonelli Editore, Ekim, 1982
Tay İlk Seri

İlk Basım: Haziran-1977

Senaryo: Giancarlo Berardi

Çizimler: İvo Milazzo

Kapak: İvo Milazzo

Martin’in yaşlı meslektaşı Prof. Von Hansen bir belge bulur. Bu belgeye Vatikan Arşivlerinde tesadüfen rastlamıştır. Soluğu doğruca Martin’in yanında alır, çünkü güvenebileceği en iyi araştırmacı arkadaşı Martin’dir. Belge, 1140 yılında Rahip Johannes tarafından Papa’ya yazılmıştır. Rahip bu mektupta Gençlik Pınarı’nı bulduğunu yazıyor. Ama pınarın peşinde olan biri daha vardır. Henry De Leon. Konu Martin’e göredir. Düşünmez bile….

Yazar; 1985 yılında ölen keşif yazarı, antrapolog  ve arkeolog Victor Wolfgang Von Hagen’ı anmak için Von Hansen ismini kullanmıştır. Von Hansen’i başka maceralarda da göreceğiz. Ayrıca diğer bir gönderme de milyarder Henry De Leon tiplemesidir. Don Juan Ponce De Leon  “Yeni Dünya”yı arayan bir tarihçidir. 1493’de Kristof Kolomb’la beraberdi ve 1521’de Küba’da öldü.

Bu öyküde kendi görünmese de Mister No’nun adı geçiyor. Von Hansen No’dan bahsederek; De Leon’un çok parasını aldığını ve ‘özel bir havayolu şirketi’ kurduğunu söylüyor (Mister No’nun parayı nereden bulduğunu da öğrenmiş oluyoruz).

Von Hansen, popüler Alman araştırmacı Erich Von Daeniken‘in kitaplarını “umpah” olarak tanımlıyor (Kızılderili dilinde Bok). Daniken’e göre uzaylı istilacılar uygarlığımızın temellerini atmıştır. Castelli, sınırını koyarak bu fikirden uzak olduğunu hissettiriyor.

Martin meraklılarının çok sevdiği öykülerden biri. Özellikle Türkiye’de Atlantis olarak çıktığı yıllarda çok sükse yapmış ve Martin Fanatikleri yaratmıştı. Bu öykü bir macera kitabı olmaktan çok, iyi bir tarih ya da iyi bir seyahat kitabıdır. Özellikle çizerin Bignotti olması bunu daha da perçinliyor. Bignotti’nin o yumuşak çizimleri okumayı daha da keyiflendiriyor.

Von Hansen:  “Başka zaman olsa bu keşfin zaferini seninle paylaşmazdım ama gerçekleri görmek gerek… Tam yetmişbeş yaşındayım. Ve yazdığın saçmalıklara pek inanmasam da güvenebileceğim tek insan sensin!..

Martin: “Hey bir dakika… Saçma ha!?. Gençlik pınarı da inanmadığın efsanelerden biriydi… İnsanı gençleştiren bu suyu her zaman alay konusu ederdin…Şimdi ise…

MERAKLISINA

Juan Ponce de Leon, “1504’te yetenekli bir asker olarak biliniyordu ve Hispaniola’nın yerlileriyle savaşırken pek çok eylem görmüştü…” Beşeri Bilimler

Victor Wolfgang von Hagen “Ekvador’da bir kafa avcısı kabilesiyle sekiz aylık bir konaklamaya dayanıyordu. Bazı savaş gruplarına eşlik etti ve kafaların küçüldüğü sürece tanık oldu…” Vikipedi

Erich von Daniken “Tanrıların Arabaları kitabında ortaya attığı birçok sav çürütülmüş ya da kendisi tarafından abartılı olduğu kabul edilmiştir…”