MİSTER NO KM Sayı: 6, GUYANALI ADAM


Lal Klasik Maceralar 2, Ağustos, 2007

Bonelli Editore, Kasım 1975
Tay Fasikül, 37
Tay Fasikül, 38
Tay Fasikül, 39
Tay Sayı Serisi, 53
Tay Albüm Serisi, 109

İlk basım: Kasım-1975

Öykü: 177 Sayfa

Senaryo: Guido Nolitta

Çizimler: Roberto Diso

Kapak: Galliano Ferri

Fransız Guyanası hapishanesinde 20 yıl yattıktan sonra, eski bir soygunun ganimetlerini aramak için üç suçlu tarafından kaçırılan Marsilyalı Julien Remy zor durumdadır. Sadece Mister No, kızı Anouk‘un onu bulmasına yardım edebilir.

Belem’de mahsur kalan Mister No’nun yeni müşterisi bariton opera sanatçısı Olinto Righetti’dir. Bariton sevimli biridir ama beş parasızdır. Mister No, müşterisi tarafından kandırılmış olmasına çok kızar ama şiddet göstermez. İmdadına paralı müşteriler yetişir. Mister No’dan istedikleri, Fransız Guyanası’na gizlice girmektir. Bu pek sorun olmaz. Fakat sonra anlaşılır ki, pek tekin adamlar değilmişler. Remy’yi kaçırırlar. Mister No ve Anouk’da peşlerine düşer. Bu kitapla iki cilt sürecek macera başlamakta.

Okuyucu açısından ise bir “devrim” başlamıştır bu sayıda. Roberto Diso ile uzun sürecek yoldaşlığın ilk sayısı. Evet “devrim”, çünkü Diso, çizgileri ile bambaşka bir Mister No resmetmeye başladı. O harika gülüşü, gerçekçi aksiyon sahneleri ve keskin (dolgun) çizimleri ile yeniden hayat verdi Mister No’ya. Mesela katıksız Mister No okurları ilk iki sayıya ani dönüş yapınca, Mister No mu, yoksa Zagor mu okuduğunu anlayamaz. Bizim için Mister No, Diso’dur ve Bignotti’dir (en azından eski kuşak Mister No’cular için). 116. sayıyla kapakları da çizmeye başlayacak olan Diso, daha ilk sayıdan karakteri oturtmaya başladı.

Nolitta, serinin ilk ironik maceralarından birini yazar ve komik şakalar dizisi geliştirir. İtalyan Bariton Olinto Righetti ile müzikal geziye başlar. Mister No ve güzel Anouk arasındaki yakınlaşma, kahramanımızın dehşet içinde kaçışıyla beklenmedik bir final…  Geçmişin musallat olduğu zavallı Julien Remy ve beyaz tüccar tarafından yoldan çıkarılan yerlilerin dramı…

‘Ayyaş’ Jean’ın kulübesine gittiklerinde Jean içki içmektedir. Fransız Guyanası’nda ‘kasaça’ ya da viski içilecek değil ya. Fransız Konyağı içerler. Unutulmaz ve karakteristik şişesiyle Courvoisier.

Mister No:  “Tek suçları bir alçağın sözüne uymak olan üç kişiyi öldürdüm.. Sırf derisi beyaz olduğu için ona saygı duyuyorlardı. Gördün mü?.. Bütün bunlar uygarlığın bu topraklara girmesinin sonucu…”

MERAKLISINA

Viski Fıçılarında Konyak Courvoisier Avant-Garde Bourbon Cask Edition “Courvoisier, 1809 yılında Emmanuel Courvoisier ve Louis Gallois tarafından Paris’te üretilmeye başlanan bir brendi. Napolyon’un çok beğenmesi, damıtımevini ziyaret etmesi…” Meleklerin Payı-Burkay Adalığ