MİSTER NO KM Sayı: 1, MİSTER NO


Lal Klasik Maceralar 1, Haziran 2007

Bonelli Editore, Haziran 1975
Tay Fasikül, 1
Tay Fasikül, 2
Tay Fasikül, 3

İlk basım: Haziran-1975

Öykü: 119 sayfa

(Bu öykünün devamı bir sonraki kitabın ilk 23 sayfasıdır)

Senaryo: Guido Nolitta (yani Sergio Bonelli)

Çizimler: Gallieno Ferri

Kapak: Gallieno Ferri

Efsanevi… 1 numara… Amazon’dan çok Zagor’un Darkwood‘una benzeyen bir ormanda geçer Mister No öyküsü. Zagor ekibinden olan Nolitta-Ferri ikilisi bize çılgın ve kaotik batı dünyasından kaçan ve Güney Amerika’nın uykulu Manaus‘una sığınan bir pilotun maceralarını anlatmaya başlar. 1950‘ler… Mister No, ilk bölümde, dizinin tipik bir örneği olmaya aday bir durum yaşıyor. Müşteri tarafından aldatılan Mister No…

Mister No’nun macerası, sanki hayali bir sunucu olan, bir New York seyahat acentasının çalışanı tarafından anlatılarak başlar: Jerry‘ye, ‘uykulu vaha’ olan Manaus‘u tavsiye eden kişi bir tur operatörüdür. Operatöre daha sonra da rastlayacağız. 20 yıldan daha uzun bir süre sonra, Mister No’nun dönüş hikayesinde (Lal 58. New York’a Dönüş ve Lal 59. Düşmanın Gölgesi). Öykü bizi doğruca Manaus’a getiriyor, burada bizimkinin zaten başı belada: SS (burada daha Kruger) ile kısa bir tanışma yaşarız.

Hemşerilerinden Sam Tucker, Mister No’yu pilot olarak kiralar. Toprak örnekleri alması gerektiğini söyler. Ancak müşterinin belirttiği yere varır varmaz gerçek planı ortaya çıkar. Plan ormana düşen bir uçakta kalan elmasları kurtarmaktır. Maçeteleriyle ormana dalarlar. Uçak bir Catalina’dır. Ancak elmaslar uçakta değildir ve  Guaribo kabilesinden bir avuç yerli savaşçı, Tucker ve Mister No’yu esir alıp köye götürür. Tucker burada bir meslektaşı olan Jackson‘ı bulur. Kazaya Tucker’ın sebep olduğu ortaya çıkar. Üçü, yerlilerin gözetiminden maceralı bir kaçışla kurtulur, Ancak Jackson, Guaribo’ların mızraklarıyla öldürülür. Diğer ikisi Piper‘a sığınır. Makineli tüfek tehdidi altındaki Mister No, Tucker tarafından suç ortaklarının onu beklediği Costa Baixa‘ya gitmeye zorlanır.

Maçete
Catalina

Guido Nolitta, (yani Sergio Bonelli) tarafından tasarlanan dizi çok net bir kronolojik yapıya sahip 1950’ler… Özellikle bu macera 1952 yılında geçmektedir.

Gallieno Ferri, dizinin grafik yaratıcısı. Ama 2. sayıdan sonra sadece kapakları çizdi. O da 115. sayıya kadar. Cenova’lı sanatçı tarafından tasarlanan son iki macera bu. Artık bir süre Bignotti ve Donatelli çizecek Mister No’yu. Gerçi Zagor’un o tuhaf, dişlek, şapşal, karikatürize tiplerini hiç bir zaman çok sevmedim ama…!

Guaribo’lar ve yaşadıkları yerler

Serinin tipik bir sahnesi, Mister No’nun uçağının kalkış sahnesidir. Çalışması için tekmelenmesi gerekir. Bir de bundan sonraki öykülerde bol bol duyacağımız Mister No şarkısı “Hayat ne güzel hoş. Haydi durma sevgiline koş”. Mister No’nun kolunda yonca olan gömleği daha dikilmemiş, şimdilik normal gömlek ve mont giyiyor.

Mister No’nun uçağına gelince; iki yan bağlantı çubuğu tarafından desteklenen yüksek kanatlar, iniş takımı ve kuyruk tekerleği. Uçağın, Piper Cub ailesinin bir parçası olan Piper Aircraft şirketinin olduğu açıkça gösterilmektedir. Bu ilk maceradaki uçak büyük ihtimalle Piper Cub J-3 ya da aynı aileden Piper Cub PA-11 olabilir (ki büyük ihtimalle PA-11).

Piper PA-11
Piper PA-11

Mister No, öykünün finaline doğru kullanılan makineli tüfeği yanlış isimlendirir. 45 kalibrelik “Hayd Inland” der. Halbuki Bahsettiği silah tamburlu değildir. Elinde tuttuğu silah Thompson’dur.

Thomson hafif makinalı tüfek

Mister No: “Bana hakaret etmene izin veremem, Çavuş… Bir kere ben ne işsiz güçsüzüm ne de serseri… Brezilya makamlarının verdiği bu resmi belgede gösteriyor ki kurallara uygun bir turist rehberiyim!”

Çavuş: “Puah. Hala ilk müşterisini bekliyen bir sinek avcısı!…

Mister No:  “İşte bu doğru! Ama hala umudumu yitirmedim. Zaten son kalan paramı bir turist uçağına yatırmam da bunu gösteriyor. Bu yüzden biraz saygıyı hakediyorum.”

MERAKLISINA

Piper’ın Öyküsü -“Gordon Taylor’ın 24 Nisan 1928’de bir uçak kazasında ölmesinden kısa bir süre önce, Nisan 1928’de şirketin adı Taylor Brothers Aircraft Corporation olarak değiştirildi…” – Vikipedi

Guaribo’lar – “Kolombiya’nın Vichada , Meta ( Puerto Gaitán ve Mapiripán ), Arauca , Guaviare ve Guainia bölümlerinde yaşayan yerli bir halktır…” – Vikipedi

Catalina Uçakları (orjinal dil İngilizce) – “Uçan tekneler bugün havacılık sahnesinde nadir hale geldi, ancak her broşürün hatırladığı bir uçan tekne var. PBY Catalina, şimdiye kadar yapılmış en yaygın kullanılan uçan teknedir….” – Ray Wagner

M2 Hyde İnland hafif makinalı tüfek – “Denemeler için ilk olarak Nisan 1942’de sunulan model, Hyde-Inland 1 olarak adlandırıldı . Denemeler, tasarımın çamur ve kir testlerinde…” – Vikipedi

Thompson hafif makinalı tüfek – “1920’lerde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli organize suç örgütlerinin imza silahı olarak ünlendi. O zamanlar medyada yaygın bir manzaraydı…” – Vikipedi