TEX ALTIN SERİ Sayı: 1, KIRMIZI EL

Maceraperest Çizgiler, Ocak-2004
Bonelli Editore, Ekim-1958
1952 Baskısı
1952 Baskısı
1952 Baskısı
1952 Baskısı
1952 Baskısı

İtalyada İlk Baskı: 1948

Yazan: Gianluigi Bonelli

Çizen: Aurelio Galleppini

Kapak: Aurelio Galleppini

Kitap Sayfa Sayısı: 160

(Bu Kitap: 3 Tam ,1 Başlayan öyküden oluşur)

A – 1-32 sayfalar:  Esrarengiz Totem

B – 33-84 sayfalar:  Kırmızı El

C – 85-143 sayfalar: Ölümün Sınırında (El Diablo)

D – 144-160 sayfalar:  Yirmiye Karşı Bir (devamı  sonraki cilt’de)

A:  ESRARENGİZ TOTEM

Macera, Tex’in güzel yerli kızı Tesah’ı kurtarmasıyla başlar. Coffin ve haydutları Çift Surat kayasının altındaki hazinenin peşindedir. Kaya Navajo’lar için kutsaldır. Irkına hainlik eden Kurt Dişi de haydutlarla beraberdir…

İlk sayılarda Tex, bir Ranger (Korucu) değil, tam tersine bir kanun kaçağıdır. Güçlülerin yanında olduğunu düşündüğü şeriflere pek sempati duymaz. Ama  kötüleri yok eden bir kanun kaçağıdır, Gerçek adalet için çalışır.

G.L.Bonelli

G.L.Bonelli ile Galleppini aynı anda iki çizgi romana başladılar. Occhio Cupo (1700’lerde Kuzey Amerika’da korsanlarla Kızılderililer arasında geçer) ve Tex. Hatta Tex’e daha az önem verirler. İlk iki kitapta Galep kareler arasına küçük köpek vinyetleri yerleştirir. İlk üç öyküde Tex eldivensizdir. “Yirmiye Karşı Bir” öyküsünden itibaren eldiven takmaya başlar. İlk iki öyküde gömleği püsküllüdür.  

Adı başlangıçta Tex Killer olarak konmuştu. Ama yayıncı bu ismin çok sert olduğunu düşünür. Maceralalar 1880’li yıllarda başlar. Öykülerin merkezi Arizona’dır. İlk öykülerde Tex Gary Cooper’e benzemektedir (sanki biraz da Galep’in kendisine mi?).

Galep
Gary Cooper

Öykü sanki ortadan başlıyor. Vinyet satırlarının (her sayfa üç satır) sağ alt köşelerinde sıra numaraları var (gazete vinyetleri gibi). Bu çok uzun süre daha devam edecek.

Bu kitapta bir yerli kadın görürüz, Tesah. Bir sonraki kitapta da göreceğiz. Tex’le iyi dost olurlar. Hatta bu öykü Tex’in daha sonra Navajo’larla olacak büyük ilişkisinin ve bir Kızılderili kadınla evlenmesinin başlangıç öyküsü gibi.

Tesah

Bu kitapta üç beyaz kadın daha görürüz, hepsi birbirinden güzeldir. Ama Tex hiçbiriyle bir ilişkiye girmez. “Delikanlıca” bir ilişki kurar onlarla. Bu neredeyse bir Tex kuralıdır. Bütün öykülerde izleyeceğimiz bir kural gibi.

Joan Baker
Marie Gold
Floreçita

Yine ilk sayılarda sabit sayfa sayısı ve süreklilik gibi sonradan daha da oturacak standartlar pek görülmüyor. Çok keskin olmamakla beraber asgari ölçüde ahlak kurallarına dikkat edilmiş.

Tex’in, atı Dinamit ile farklı bir ilişkisi var. Attan ziyade bir yardımcı, bir dosttur. Daha ilk sayfada “Haydi Dinamit” diyerek bunu hissettirir.

Serinin ilk öykülerinde ki bazı unsurlar zamanla değişecek ya da düzeltilecektir… Yeri geldikçe onlardan bahsedeceğiz. Ama genel bütünde iyi başlamış bir kurgu olduğu söylenebilir.   

Etekli
Pantolonlu
Dekolte
Kapalı

Türkçe basılan diğer Tex’ler

Esrarengiz Totem. Ceylan  186’lık seri. Mayıs 1983. 95.cilt. Öykü toplam 32 sayfa (51–82)

Esrarengiz totem. Çetin Karakoç fasikül serisi. Ocak 1972. Öykü toplam 32 sayfa (fas 83 s42 –fas 84 s25)

B: KIRMIZI EL

Tex, ölmek üzere olan Ranger’e yardım etmek isterken cinayetle suçlanır. Ama Ranger ölmeden önce soygunu Kırmızı El çetesinin yaptığını söyler. Tex hem parayı bulmak, hem de suçsuzluğunu ispat etmek zorundadır. Çetenin peşine düşer…

Daha ikinci macerada okuyucu Tex’in cesur ve pervasız olduğunu anlayacaktır. Uçurumdan nehre atlayan, aranırken takma sakalla kaleye girebilen Tex’in, 39. sayfada da kılık değiştirmedeki ustalığını görürüz. O bir kanun kaçağıdır ama herkes onun haydut olmadığını bilir. Çünkü sadece haydutları öldürmüştür.

Türkçe basılan diğer Tex’ler

Kırmızı El. Ceylan  186’lık seri. Mayıs 1983. 96.cilt. Öykü toplam 53 sayfa (4 –55)

Kızıl El. Çetin Karakoç fasikül serisi. Ocak 1972. 84-85.fas. Öykü toplam 53 sayfa (fas 84 s26–fas 85 s29)

C: ÖLÜMÜN SINIRINDA (EL DIABLO)

Tex,  El Diablo çetesi tarafından gerçekleştirilen bir katliamla karşılaşır. Bulduğu işkence görmüş adama kızını kurtarmak için söz verir. Bu arada tanıştığı bir ajan Gizli Servis’e girmesine neden olacaktır. Bir kanun kaçağı iken kanun adamı olmuştur artık. Tex, bir taraftan karakterini  korurken, diğer bir taraftan da sakin bir adalet savaşçısıdır artık. El Diablo’nun kızı Florecita’nın ölümünden sorumlu olan Bill Mohican ile savaşır.

Tex, Gizli Servis’e kabul tanışmasında iki efsane ile buluşur. Arkansas Joe ve Kit Carson. Kit gelecekte en iyi dostu olacaktır. Artık ABD-Meksika sorunundaki aktörlerden biridir. Meksika’lılar Texas ve New Meksico’nın kendilerine ait olduğunu iddia ederler. Ve geri almak için uğraşacaklardır.

Türkçe basılan diğer Tex’ler

Ölüm Yolunda. Ceylan  186’lık seri. Mayıs 1983. 96-97.cilt. Öykü toplam 57 sayfa (c 96 s56 –c 97 s 35)

Ölümün Sınırında. Çetin Karakoç fasikül serisi. Ocak 1972. 85-86.fas. Öykü toplam 57 sayfa (fas 85 s 30–fas 86 s40)

Tex Hakkında Sorular : 1

Tex Kimdir?

Tex, Eylül 1948’de gazete bayilerinde görüldü. İlk karede, onu elinde silahla görürüz. Kavga etmeye hazır, kararlı bir adam. Zamanın kahramanlarının aksine ‘yancı’sı yoktur. Kovboy filmlerinden sevdiğimiz ‘Yalnız Kovboy’dur. Hiç bir konuda, hiç bir şüphesi yoktur, tek bir bakışla yargılayabilir. Bu kahraman çocuklar için değil, büyükler için çizilmiştir. Tex’in dili aslında çok sert ve şiddet içeriyor (özellikle sansürsüz versiyonlarında). Nihayetinde Tex kararlı bir cellattır, durum gerektiriyorsa kanunların dışında bile hareket edebilir. Texas Ranger’ıdır, Navajo’ların lideridir, Kızılderili ajanıdır. Batı’da korkulan ve saygı duyulan bir adamdır. Artık hem Kızılderililer hem de beyazlar arasında bir efsane’dir.

MERAKLISINA

Texas Ranger’leri – ” Yıllar boyunca, Texas Ranger’leri cinayetten siyasi yolsuzluğa kadar değişen suçları araştırdı, isyan kontrolünde ve dedektif olarak hareket etti…” – Vikipedi

Aztek’ler – “Zengin bir mitoloji ve kültürel mirasa sahip Azteklerin başkenti, günümüzde Meksiko’nun bulunduğu Texcoco Gölü’nün ortasında yer alan Tenochtitlan kentiydi…” Vikipedi

Meksika, Amerikan Savaşı – “ABD kamuoyundaki derin bölünmeye karşın, ABD birlikleri sayıca daha üstün olan Meksika ordusunu bütün önemli çarpışmalarda yenilgiye uğrattı….” – Vikipedi