TEX ALTIN SERİ Sayı: 2, YİRMİYE KARŞI BİR


Maceraperest Çizgiler, Şubat, 2004

Bonelli Editore, Aralık, 1958
1952
1952
1952
1952
1952
1952

İtalyada İlk Baskı: 1949

Yazan: Gianluigi Bonelli

Çizen: Aurelio Galleppini

Kapak: Aurelio Galleppini

Kitap Sayfa Sayısı: 160

(Bu Kitap: 1 Tam , 1 Biten ve 1 Başlayan öyküden oluşur)

A – 1-42 sayfalar: Yirmiye Karşı Bir (ilk 17 sayfa önceki kitapta)

B – 43-85 sayfalar: Kid Billy’nin Çetesi

C – 86-160 sayfalar: Altın Heykelciğin Sırrı (devamı sonraki ciltte)

A: YİRMİYE KARŞI BİR

Ranger Komutanı MarshallMeksika’ya kaçakçılık yapıldığından şüphelenir ve araştırmak için Jeff’i gönderir. Ne yazık ki, bir önceki bölümde Tex’i korucularla tanıştıran Jeff öldürülür. Tex, Silver City’ye gelir ve katili tespit eder. Silver City şehrini yöneten çete için tehlike çanları çalmaya başlıyor: Tek Başına Yirmiye Karşı Bir.

Bu sayı, kadın karakterlerin belirgin ve önemli olduğu Tex serilerinden biridir. Karakterleri birbirinden farklı iki güzel kadın görürüz. İkisi de Tex’e hayrandır. Gazetede babasına yardım eden ‘erdemli’ bayan Joan ve kasabanın barını yöneten ‘yosma’  Marie Gold. Fakat Tex ikisine de mesafeli ama naziktir.

Joan
Marie Gold

Ve 4. macerada Tex, nihayet daha sonra da bol bol kullanacağı dinamitleri ateşler. Zaten Carson ileride Tex için “doğuştan kundakçıdır” der.

İlk öykülerden itibaren, Tex kurşunları hiç sakınmaz. Ama bu öyküde gerçek bir katliam gerçekleşir! 16 kişiyi tabancayla, 3 kişiyi tüfekle öldürür. 4 kişiyi yumruklar, Lowett‘in rıhtımdaki depolarını ve River’s Queen‘i ateşe verir (gerçi bu rakamlar ileriki sayılarda hafif kalacak).

Travers kardeşlerden biri bazı versiyonlarda Tex tarafından, orjinal versiyonlarda ise Marie Gold tarafından öldürülür. Ayrıca bu macerada ilk defa ölümcül yaralarına rağmen ne kadar şanslı olduğunu görüyoruz (ki daha sonra bol bol göreceğiz). Doktorun “çok şanslı bir adammış!… Deli şansı varmış!. Bir kurşun omuzunu delmiş.. İkisi kaburgalarını sıyırmış… Kolunda bir, sağ bacağında iki delik var” ifadesiyle de bunu daha iyi anlıyoruz.

Orjinali

Tükçe yayınlanmış diğer Tex’ler

Yirmiye Karşı Bir. Ceylan 186’lık seri. Mayıs 1983. 97-98.cilt. Öykü toplam 60 sayfa (c97 s36 – c98 s16)

Müthiş Darbe. Çetin  Karakoç fasikül serisi. Ocak 1972. 86-87-88.fas. Öykü toplam 60 sayfa (fas 86 s41–fas 88 s4)

B: KİD BİLLY’NİN ÇETESİ

Carson bir sığır hırsızlığını araştırır, ancak çete tarafından esir alınır. Marshall, Tex’i yardımına gönderir. Tex kendine has ve korkusuzca yöntemlerle haydutların kimliğini ve Carson’u esir tuttukları yeri bulur. Ama işin içine isyancı Kızılderililer de girer.

Bu öykü, Tex ve Carson’un birlikte ilk macerası. İlk macerası olmasına rağmen, Carson, Tex tarafından “Yaşlı Horoz” olarak adlandırılıyor (ancak “yelesi” hala siyah). “Kurallar” hemen belirlenir, Carson, Tex tarafından kurtarılır ve Tex, ikisi arasındaki liderliği  hemen netleştirir.

Billy The Kid Amerikan Western tarihinin önemli bir mit’idir. Hakkında şarkılar, filmler, romanlar ve hatta araştırmalar yapılmıştır. G.L. Bonelli, isminde ufak bir değişiklik yaparak Kid Billy haline getirmiştir. Gerçekte bir şerif olan Pat Garrett tarafından vurulmuştur.

Billy The Kid

Bir de Tex maceralarında daha sonra bolca göreceğimiz İsyancı Kızılderili olgusu ilk defa işleniyor. Tex’n Kızılderililerle ilişkisi biraz karışık, biraz klasik Amerikan  beyaz kafasıdır. Aslında ırkçıdır. Sadece Kızılderilileri değil, Zencileri de Çinlileri de yani beyaz olmayan kimseyi sevmez. Sadece beyazlara tabii olmayı kabul eden azınlıkları sever ve değer verir.

Türkçe yayınlanmış diğer Tex’ler

Kit Bili Çetesi. Ceylan 186’lık seri. Mayıs 1983. 98.cilt. Öykü toplam 39 sayfa (17 – 57)

Kit Billy Çetesi. Çetin  Karakoç fasikül serisi. Şubat 1972. 88.fas. Öykü toplam 39 sayfa (5 – 45)

C: ALTIN HEYKELCİĞİN SIRRI

Bu öykü, değerli bir Aztek heykelciği (totemi) etrafında örülür. Heykele dokunan dört kişi ölür. Bu bir lanet midir? Tex, ilk öyküden tanıdığımız dostu Tesah’dan yardım ister. İşin içinde bir Kızılderili büyücü ve Meksika’lı soylu bir aile vardır. Bu iş ABD-Meksika savaşına kadar uzanacaktır.

Aztek Totemi

Yine güzel bir Aztek yerlisi, Yogar ve yine Tex’e hayran bir otelci kadın, Esteralla Miranda. Ve yine ‘cool’ bir Tex.

Yogar
Esteralla Miranda

Yogar sayısız ölüme sebep olsa da Tex onu affeder ve özgürlüğünü garanti eder.

Aztek Tapınağı

Aztekler’e belli belirsiz bir göndermenin olduğu ilk hikaye. İndios blanco‘lar onların soyundan geldiklerini söylüyor.

Yine Meksikalılarla olan Texas sorunu alevlenmiştir. Tex’in başarılı hamleleriyle sorun ‘şimdilik’ çözülmüştür.

Türkçe yayınlanmış diğer Tex’ler

Altın Fetişin Esrarı. Ceylan  186’lık seri. Mayıs 1983. 98-99.cilt. Öykü toplam 79 sayfa (c98 s58 – c99 s57)

Kutsal Totem. Çetin  Karakoç fasikül serisi. Şubat 1972. 88-89-90.fas.  Öykü toplam 79 sayfa (fas 88 s45 – fas 90 s29)Bu öyküde ki son 3 sayfa farklı. Yeniden çizilmiş. !!?

Tex Hakkında Sorular : 2

Tex’i Kim Yarattı?

1948‘de, bayan Tea Bonelli, piyasadaki hikayelerden farklı, yeni kahrmanlarla yeni bir heyecan getirmek istedi. Bu planlarla Milano’daki Aurelio Galleppini‘yi aradı (Galleppini savaş öncesi dönemde Nerbini Yayınevinin tasarımcısı). Galep’i, iyi bir senarist olan eski kocası G.L.Bonelli ile çalışmaya teşvik etti. İkili, iki seri yarattı: Occhio Cupo (1700’lerde, Kuzey Amerika’da, korsanlar ve Kızılderililer arasında geçen bir öykü) ve Tex. Yayınevi Occhio Cupo‘dan çok umutluydu fakat ömrü bir yıldan az sürdü. Hayatta kalan ise bir Western oldu, Tex, o günlerin yakıcı teması…

MERAKLISINA

Billy the Kid kimdir? – “Billy the Kid, 1878 yılında bir şerifi öldürdüğü gerekçesiyle asılarak ölüme mahkum edilmiş, ancak cezaevinden kaçmayı başarmıştı…”

Erken Batı tarihinin en ikonik hazinesi – “ABD tarihindeki en ikonik kanun kaçaklarından biri olan Billy the Kid lakaplı Henry McCarty’nin hapishaneden kaçtıktan sonra Şerif Pat Garret…”

Alamo Savaşı: nedenleri, katılımcılar, sonuçları – “Bu dönemde Teksas biraz özerkliğe sahipti. Daha sonra Federal Cumhuriyet ile Guadalupe Victoria hükümeti yerleşimciler için teşvikleri sürdürdü, ancak bölgeye Coahuila’ya katılarak…” – Historynet.com