TEX İNDEKS

ORJİNAL SIRASINA GÖRE;  TÜRKÇE BASILAN TEX’LERİN  İNDEKS DENEMESİ (Yayınevi, Tarih ve Kapaklarla, başlangıç olarak ilk 50 öykü)

1948 yılında senaryosu GL Bonelli, çizimleri Galep tarafından yapılan Tex. bir süre gazetelerde, dergilerde, başka kahramanlı ortak kitaplarda çok farklı sayfa sayılarında basıldı. 1958 yılında 160 sayfalık ciltler halinde toplandı ve devam etti. Bu ciltlere daha önce yayınlanmış birçok öykü konmadı. İlk ciltlerdeki öyküler eski öykülerdir  ve ciltlere geçerken ufak tefek değişiklikler yapılmıştır.  

Tex’ler ülkemizde 1956’dan beri yayınlanmakta. Farklı yayınevleri farklı tarihlerde, bazen orijinal sıraya uyarak, bazen uymayarak, bazen ismini değiştirerek, bazen kısaltarak, bazen uzatarak (kareleri büyütüp), bazen orijinal kapakla, bazen Türk ressamlara çizdirerek (sinema afişi ressamları) bastılar. Orijinal seriyi baz alarak (Maceraperest Çizgiler Altın Seri), kapaklar, yıllar, yayınevleri hatta kapak çizerleri dahil sıralama çalışmasına başladım. Her türlü desteği bekliyorum. Özellikle yanlışlarım ve eksiklerim için. Bu arada Altın Seri’yi basan Raşit Çavaş’a da teşekkürler.

Biz burada cilt serisini esas alacağız. Ama cilt serisi dışındaki bilgilere de açığız. 70 öncesi Türkiye baskıları kendi koleksiyonumda bulunmadığı için girmeye cesaret edemedim. Ayrıca öykü sıralamasında da Çizgi Diyarı’nda yazan gandor08 rumuzlu dostumuzun yaptığı liste bence de doğru bir liste. Ben de o listeyi esas aldım. Ellerine ve koleksiyonuna sağlık. Bir de yine Çizgi Diyarı’nda yazan teks55 rumuzlu dostumuzun yaptığı toparlayıcı bilgiler, ciddi bir yol haritası sağlıyor.

Levent Erseven

Not: İtalyan ve Altın seri kapaklarının tamamı Galep tarafından çizilmiştir. Türkçe baskıların bazı kapakları Galep, bazı kapakları Türk çizerler tarafından çizilmiştir. Eğer belirtilmemiş ise Galep’e aittir.

1-10
11-20
21-30
31-40
41-50