KEN PARKER ALTIN SERİ Sayı: 2, MINE TOWN

Parantez Yayınları
Ağustos, 2000
Cepim Serisi (İlk Baskı)
Temmuz, 1977
Collana West Serisi
Temmuz, 1984
Tay Yayınları

İtalyada İlk Basım: Temmuz-1977

Senaryo: Giancarlo Berardi

Çizimler: İvo Milazzo

Kapak: İvo Milazzo

Ken , Dash ve Fort Smith’ten dört asker, bir sığır sürüsünü almak için Mine Town’a gönderilir. Kasabaya varır varmaz, “Holborn Madencilik Şirketi”nin sahibi ve tüm şehrin “efendisi” Jim Holborn‘un adamları tarafından, sürünün ordudan çalındığını öğrenirler…”

Öykü 1869 sonbaharındageçiyor 

38. sayfada Ken tamamen traş olur. Fiziksel olarak her yönden Robert Redford’a benzemiştir artık. Yayınevinin patronu Sergio Bonelli , “sakallı” bir karakterin okuyucular arasında pek popüler olamayacağından endişelenmiş ve…

Ken’in dizide gördüğümüz ilk aşk hikayesi olan bölüm: Tina Kısa bir iç çatışmadan sonra kendini bağnaz bir vaizden tetikçiye dönüştüren Peder Kovak  figürü, bir sürü filmden hatırladığımız bir karaktere dönüşüyor (gerçi ben o papazı ve o konuşmaları bir filmden hatırlıyorum gibi, sanki Rod Taylor!!! ama?).

Öykü ve çizimlerin, bu macerada biraz daha oturmuş olduğunu görüyoruz. Berardi, bize Western filmlerini çok iyi bildiğini, Milazzo ise, gerek sahne kompozisyonlarında, gerek tarama ve çinilemelerde ustalığını bize iyice hissettiriyor. Magnificent Seven filminden göndermeler yapıyor. Sinematik anlatım daha da yükselmiş, espriler, karakterler; aşk, din vs… Her şey yerli yerinde. Çizgiler aynı kalitede, detaylar detaylar, detaylar. Sanki film kareleri gibi sayfalar…

Ken’in Papaz’a söylediği “Umarım kendi hayatınızla başkasının ki arasında seçim yapmak zorunda kalmazsınız” sözü, öykünün özeti gibi.

(Kaynak: Ubcfumetti.com – Hakan Şaşmaz – Murat Mıhçıoğlu – Google amca)