MARTİN MYSTERE KM Sayı: 6,  TARİH ÖNCESİ CİNAYET

Lal Klasik Maceralar 2, Ocak-2008
Bonelli Editore, Eylül-1982
Tay İlk Seri

İtalyada İlk basım: Eylül-1982

Öykü: 128 Sayfa

(Öykü bir sonraki kitapta da devam edecek)

Senaryo: Alfredo Castelli

Çizimler: Gaetano Cassaro 

Kapak: Giancarlo Alessandrini

Fransa’daki bir mağarada Neandertal kalıntılarının keşfi, Java‘daki ilkel içgüdüleri tetikler. Ve Java, keşfi yapan Profesör Maubert’e bir konferans sırasında saldırır. Aynı gece Maubert öldürüldüğünde tabii ki baş şüpheli Java olur. Martin’in buna inanması mümkün değildir. Java Paris’in yeraltı kanalizasyonlarında yeni dostlarının koruması altında saklanmaktadır. Martin ise gerçek suçluyu aramaktadır…

Keşfin yapıldığı köy olan Saint Cesaire, gerçekte de Neandertal türüne ait buluntuların olduğu önemli bir yer.

Castelli’den yine bir ‘Ustalara Saygı mesajı “Komiser Giraud Charlier”. Ünlü Blueberry (Yaban Mersini) çizgi romanının yazarı Jean Michel Charlier ile çizeri Jean Giraud’nun isimleriyle bize göz kırpıyor. Yetmezmiş gibi; meşhur bir polisiye TV dizisi olan Komiser Maigret’in tercümanı Gino Cervi’ye benzetir Fransız komiseri.

Charlier ve Giraud-1974
Blueberry
Türkiye’de de yayınlandı
Bazı sayılar

Castelli, 73. sayfada bize Pompidou merkezinin ve Notre Dame de Paris‘in yapısını karşılaştırarak hem mimari hem de sanat tarihi dersi veriyor.

Gino Cervi

Bu sayı, Martin’in ışın silahını kullanmadığı ilk maceradır .

Çocuğun kurtarılma sahnesi çok zorlama olsa da çizimler çok güzel. Martin dengesini kaybeder ve geriye düşer, ancak inanılmaz bir şekilde kirişin kenarına yapışmayı başarır, uzun süre çocuğun ağırlığıyla asılı kalır.

Kitabın ekinde bize insanlığın evrimi ve Neandertal’ler hakkında bilgi veriliyor (yazının sonunda göreceksiniz).

MERAKLISINA

Ferhat Kaya, Neandertallerin kökenine doğru… “Neandertaller büyük vücutlu ve çok enerji ihtiyacı olan insan türleriydi….” (ingilizce)

Saint-Césairet (Dil İngilizce)