MARTIN MYSTERE KM Sayı: 5,  DÜNYA’NIN SINIRINDAKİ EV

Lal Klasik Maceralar 2, Ocak, 2008
Bonelli Editore, Ağustos, 1982
Tay İlk Seri

İtalyada İlk basım: Ağustos-1982

Öykü: 128 Sayfa

(İlk 32 sayfa bir önceki sayı kitabın içinde)

Senaryo: Alfredo Castelli

Çizimler: Angelo Mario Ricci

Kapak: Giancarlo Alessandrini

New York emniyetinden Müfettiş Travis, Martin’den yardım ister. Gizemli bir ışınlanma vakasını çözmek için İmkansızlar Dedektifi’ne başvuran Travis, Martin’in eski bir dostudur. Bir katil, Providence’de bir evde cinayet işledikten sonra aniden kendini New York’taki Grand Central Terminal’inde bulur. HP Lovercraft  bu öykünün üzerinde tüm ağırlığıyla oturuyor…

Dizide, New York polis müfettişi ve Martin Mystère’in eski arkadaşı Travis ilk defa görünüyor. Ayrıca bu sayıda Diana, şeytani Medina tarafından  kaçırılır.

Martin Mystere dizisinin en büyük özelliklerinden biri de; kahramanlarımızın ‘çizerine göre’ fizyolojilerinin değişmesi. Saç rengi ve boy gibi temel şeylerin dışında çizerin karakteristik özellikleri öne çıkabiliyor. Bu kitapta Ricci daha sert ifadeler kullanıyor. Öte yandan Diana seksapalitesi daha yüksek çizilmiş.

Bu hikayede yazar Howard Philips Lovecraft‘a yapılan göndermeler o kadar açıktır ki, neredeyse  Lovecraft belgeseli gibi olmuş. Ve başrole de yazarın önemli bir eseri olan “Pikman’ın Modeli” (Pickman’s Model) oturmuş. Bu sayının çizimlerinde de bu  kitap temel alınmış.

H.P.Lovecraft

26. sayfada ve 49. sayfada. Castelli , H.P.Lovecraft‘ın eserlerinin uzmanı olan Gianfranco De Turris ve Sebastiano Fusco‘ya selam çakar. Gerçi ince bir espri ile onları Amerikalı yapar. G.Towers ve S. Fuskie. Mystere’in gizemi çözmesine yardımcı olacak The Unknown Lovecraft  isimli fotokopi bir fanzinin yazarlarıdırlar. Ken Russel’in Altered States (Yüksek Bilinç) filminden sahne var. 79. sayfanın orta şeridi filmin son sahnesinin grafik canlandırmasıdır.

G.De Turrid ve S.Fusco

Yeni baskılardaki düzeltmelere devam. 58. sayfada bazı değişiklikler yapılır. 60. sayfa ışın tabancası yüzünden değiştirilir. 106. sayfaya kapı kolu eklenir. 21. sayfada Hürriyet Heykeli’nin meşalesi düzelir. Evin kapısındaysa, çizer kaosu devam etmektedir (zil yeri, kapı gölgeliği gibi). 1982’de Castelli bilgisayar kullanıyordu. Ama kimse programlara çok hakim değildi. Ayrıca Macintosh programları ve ara yüzleri de çok gelişmemişti. Yeni basımlarda gelişmelere uyulur.

Altered States

Kitabın ekinde yer değiştirmelerle ilgili bilgiler var. Perili evler ve diğer dünyalara açılan kapılar gibi (yazının sonunda bulacaksınız).

Martin: “Bir kız arkadaşıma hafta sonu birlikte olmak için söz vermiştim. Kendisiyle uzun zamandır gerçekleştiremediğim bir görüşme yapacağım…Ama bu iş çok daha önemli olduğundan, tatili ve randevuyu erteleyebilirim. Eminim o da beni anlayacaktır..”

Travis: “Uhm…Buluşmayı ertelediğin için hiç de üzgün görünmüyorsun. Martin.”

Martin: “…Bak Travis, ölmek ve evlenmek için insan her zaman vakit bulabilir…”

MERAKLISINA

Howard Phillips Lovecraft “Yazdığı garip öyküler annesini endişelendiriyordu. Annesinin baskısı ve sürekli hastalanan Lovecraft 8 yaşına kadar okula gidemedi….”

Pickman’ın Modeli hakkında hayali bir gerçek (Dil İngilizce)