MISTER NO Meraklısına Notlar

MISTER NO: BİR KRONOLOJİ DENEMESİ

Mister No’nun öykülerini izlerken, bazen kafamız karışmıştır. İlk kitap 1952 yılında Amazon ormanlarında başlar, 30’lu yaşlarındadır. Ama senaristler sürekli flashback ile NewYork’taki çocukluğu, ilk gençliği, savaş ve sonrasına ait öykülerle bizi beslerler. Bu çeviri kronoloji, yıl yıl, her şeyi yerine koyuyor.

Sergio Bonelli Editore’nin öyküsü – “Her şey 1948 yılında, Bayan Tea Bonelli’nin sahibi olduğu Audace yayınevini büyütme, yeni ve modern çizgi romanlar yayımlama kararı almasıyla başlar. Eşi Gian Luigi, Audace’nin aynı adlı dergisi için olsun, II Vittorioso için olsun, dönemin birçok önemli dergisinde…” – Zeynep Akkuş, Çizgi Diyarı

Bir düş gezgini: Roberto Diso – “Haziran 1975 İtalyası. Yazın artık iyice kendini göstermeye başladığı bu günlerde, çizgi roman okurları alışılmadık bir kahramanla tanışırlar: Mister No. Sürekli içki içen, ara sıra dayak yiyen, kadınlara düşkün bu garip kahraman…” – Batuhan Cantürk, Çizgi Diyarı.

Değeri anlaşılmayan kahraman: Mister No – “Mister No, İtalyan çizgi romanında bir dönüm noktasıdır. Ona bu sıfatı kazandıran en önemli özellikleri, Western olmayan ilk Bonelli karekteri, Tex ve Zagor gibi…” – Batuhan Cantürk, Çizgi Diyarı.