TEX WILLER, Sayı: 1-2-3-4

Ölü ya da Diri!
Çizgi Düşler Yayıncılık, Ekim 2020
Red Bill’in Çetesi
Çizgi Düşler Yayıncılık, Ekim 2020
Madalyonun Sırrı
Çizgi Düşler Yayıncılık, Aralık 2020
Define Mağarası
Çizgi Düşler Yayıncılık, Aralık 2020

İlk basım yılı: Kasım 2018

Toplam sayfa adedi: 512 sayfa

Yazan: Mario Boselli

Çizen: Roberto De Angelis

Kapak: Maurizio Dotti

Tex Willer. Lütfen dikkat edin Tex değil, Tex Willer. 2018’de İtalya’da başlayan yeni serinin ismi. Bu seride, Tex’in gençliğine dönüyoruz ve uzunca bir süre gençliğinde geçen öykülerini okuyacağız. Bir nevi “Tex Gençlik”. Yani 70 yıl önce karanlıkta kalan dönemi en baştan göreceğiz. GL Bonelli’nin yazmaya fırsat bulamadığı, 20’li yaşlarının başındaki kanun kaçağı Tex.

Dikkatli ve meraklı Tex okurları; dört bölümden oluşan bu iki kitabın hikayesinin tanıdık olduğunu hemen fark ettiler. Evet, tanıdık ama bir o kadar yeni ve gelişmiş. 1948 yılında GL Bonelli’nin yazdığı, Galep’in çizdiği ilk öykü, ESRARENGİZ TOTEM (Maceraperest Çizgiler. Altın seri, Cilt.1). Öykünün ’48 yılı baskısı toplam 32 sayfa ve gazete bandı olarak çizilmeye başlanmış. Ama bu seride öykü 512 sayfa. Hikayeye daha önce yazılmamış ilave boyutlar getirilmiştir. Yani efsanevi ilk macera olan Esrarengiz Totem’e saygı duruşudur.

Bu öykü 1858 yılında geçer. Tex 20 yaşındadır, kanun kaçağıdır. Bir yıl önce babası öldürülmüş ve Tex babasının katillerini avlamaya başlamıştır. 1848’de ABD-Meksika savaşı resmi olarak sona ermiş ama ufukta Amerikan İç Savaşı gözükmektedir (1861-1866).

ABD-Meksika sınır sorunu 1800’lerin başına kadar geriye gider. 16.yy ortalarında Kaliforniya ve çevresinde gümüş ve altının bulunması ile sınır sorunları başlar. Bölge o zamana kadar Meksika toprağıdır. 1836’da Texas Cumhuriyeti kurulur. 1845’de ABD tarafından ilhak edilir. Çok kanlı bir dönem başlar. Ve 1848’de yapılan anlaşmayla bugünkü sınır belirlenir.

Meksika bölgeyi terk etmiştir, ama ABD hala güvenliği sağla(ya)mamıştır. Bir taraftan Kızılderililer, diğer taraftan haydutlar… Bir diğer taraftan da büyük toprak sahipleri gariban yerleşimcileri bir nevi soykırıma uğratmaktadır. İşte Tex Willer tam da bu ortamda “kanun kaçağı” ya da “kanun koruyucusu”dur. Bildiğimiz vahşi batı. Western…

Esrarengiz Totem’den tanıştığımız ana karakterler bu öyküde tabii ki var. Taseh, Coffin, Kurt Dişi ve Fred. Ve ilk defa tanıştıklarımız da var. Bu arada tabii ki iki macera arasında çizim farkı da var. Aman yanlış anlaşılmasın Galep’e laf söylemiyoruz. 70 yıl önceki çizgi mantığını eleştirecek halimiz yok. Sektörün o günkü talep ve ruhuna göre çizdi Galep. Ama ÇR dünyasındaki biçim ve anlayışın geldiği yer ortada.

Bu kitaptaki öykümüz; ödül için Tex Willer’i arayan adamların, Tex’i eski bir İspanyol altın madeninde kıstırmasıyla başlar. Şahane bir giriş. Sinematogratif bir çatışma sahnesi. Aranıyor ilanı, çöl ve Tex Willer..!

Eski öykümüz neydi? Tex kanun kaçağıdır ve aranmaktadır. Yerli bir kızı kötü adamların elinden kurtarır. Coffin ve adamları, kızı bir yerli hazinesi için yakalamaya çalışmaktadır. Tex, kızı ve hazineyi haydutlardan kurtarır.  Tesah’ın babası Gri Ayı’dır. Tex, Gri Ayının dostudur ve kızı Tesah ile tanınışmaktadır. En son on yıl önce görmüştür. O zaman küçük bir çocuk olan Tesah, büyümüş ve güzel bir kız olmuştur. Görüşmedikleri zaman süresinde Tesah Denver’de bir kilisede eğitim almıştır. Yeni öykümüzde de konu aynı ama yeni detaylar, detaylar… (iyisi mi anlatmayayım da, gidin alın kitabı).

Mario Boselli 2012’den beri Tex’in editörlüğünü yapıyor ve bu serinin yazarı. Zagor ve Dampyr dahil bir sürü kahramana öykü yazmıştır. Çizer Roberto de Angelis 1959’lu usta bir çizer. Bonelli için Dylan Dog, Orfani ve Tex’ler çizmiştir. Yine ’59’lu olan Maurizio Dotti kapakları çiziyor. Aynı zamanda grafiker, tiyatrocu, tiyatro tasarımcısı ve üniversite hocalığı yaptı. Zagor ve Dampyr çizdi.

ÖYKÜDEKİ TANIŞLAR

Tex
Tesah
Coffin
Yeni Tex
Yeni Tesah
Yeni Coffin
Madalyon
Kurt Dişi
Fred
Yeni Madalyon
Yeni Kurt Dişi
Yeni Fred

YENİ MİSAFİRLER

Jimmy Jones
Cochise
Şerif Boyd
Red Bill
Dirk Smith ve Funny
Owens

MERAKLISINA

Tex Okuma Sırası “…Tex’in günümüzde yayınlanan maceraları 1875-1890 arasında geçmektedir. 40-45 yaşlarındadır. (Bu durum aylık yayınlanan Tex serisi için geçerlidir. İtalya’da en son 734. sayı yayınlandı)…” teks55 – Çizgi Diyarı