TEX WILLER, Sayı: 5-6-7-8-9

İki Asker Kaçağı
Çizgi Düşler Yayınevi, Haziran 2021
Coyoterolar
Çizgi Düşler Yayınevi, Haziran 2021
Rancho Sangriento
Çizgi Düşler Yayınevi, Eylül 2021
Tutsak
Çizgi Düşler Yayınevi, Eylül 2021
Sierra Madre
Çizgi Düşler Yayınevi, Mayıs 2022

Tex Willer : 3 , 4 ve 5. Cilt (5-6-7-8-9. sayılar)

İlk basım yılı: Mart 2019

Toplam sayfa adedi: 640 sayfa

Yazan: Mario Boselli

ÇizeN: Bruno Brindisi

Kapak: Maurizio Dotti

Daha önce hiç anlatılmamış, yanından bile geçilmemiş bir öykü. Genç Tex Willer hikayesinin devamlılığı için önemli. Önceki macerada Tesah’ı dostlarının yanına gönderir Tex. Ama Tesah kaçırılır. Coffin’in sağ kalan adamlarından biri, Kızılderili hazinesinin yerini bilen Tesah’ı Don Felipe’ye satar.

Tex sınırın güneyinde, Meksika’da. Tex ve Western meraklıları, yani bizler, ABD sınırının güneyini ya da nerede durduğumuza göre, Meksika’nın kuzeyini de iyi biliriz. Rio Grande, Sierra Madre, Nogales, El Paso ya da Desperado’lar, ihtilaller, kan, ölüm ve mariacchi…

İlk öyküyü De Angelis çizmişti. Bu öyküyü Bruno Brindisi çiziyor. 1990 yılından beri Bonelli için çalışıyor. Dylan Dog ve Nick Rider’larda da imzası var.

Evet. Savaşı bitiren ve bugünkü haritayı işaretleyen Guadalupe Hidalgo Antlaşması ile ABD eski İspanyol topraklarını ilhak etti. Sonra da oralara “Özgürlük ve Demokrasi” getirdi. Kaliforniya, Newada, ve Utah eyaletlerinin yanısıra Arizona, New Meksiko, Colorada, Wyoming, Kansas ve Oklahoma’nın bazı kısımları da artık Amerikan toprağıydı. Alttaki haritada sol alt kısım yeni topraklardır.

Burada trajik olan, binlerce yıldır orada yaşayan Kızılderili topraklarının fütursuzca el değiştirmesiydi. Meğerse ABD, dünya emperyalizm sahnesine çıkma provası yapıyormuş. Kızılderili toprakları sonradan gelen yerleşimcilere parça parça satılır. Yerliler ve yerleşimciler, sermaye birikimine kurban edilen koyunlar gibiydiler. Spekülatörler, Kızılderilileri kışkırtarak, küçük çiftlik sahiplerinin katledilmesine sebep olur. Bankalar, arazileri yeniden başkasına satıp, borçlandırarak trajik bir döngü yaratır. Sermaye sürekli bankalar ve büyük çiftlik sahipleri arasında büyür. Tex okurlarının bildiği bir temadır bu.

Sınırın kuzeyinde bunlar olurken, güneyinde yani Meksika’da da durum farklı değildir. Meksika’nın İspanyollar tarafından işgal edilmesinden sonra, Meksika toprakları, İspanyol ve Aztek asillerince paylaşıldı (Aztek asillerine hak tanınmıştı). Soylu aileler insanları açlık sınırında özgür köleler olarak çalıştırıyordu. Kızılderili kafa derisine para ödeyip soykırım yapıyorlardı. Toprak ağaları, diktatörler, çeteler, ihtilaller bitmiyordu (günümüzde değişen bir şey yok). Kanun yok..!  

Tex Willer iki yeni dostla tanışır bu macerada. Açgözlü, becerikli, gözü pek, sadık ve dost iki asker kaçağı. Pedro ve Miguel. Bu ortamın doğal insanları.

Tex’in ilk gençliği ve kanun dışı olma öyküsünü anlatan çok önemli iki öykü var. “Tex’in Geçmişi” (Maceraperest çizgiler, Altın seri, No.83) ve “Nueces Vadisi” (Çizgi Düşler, Maxi Tex, Cilt.7, No.21). Bu iki kitap bizlere karanlık bir sürü gerçeği aydınlatıyor. Tex’i doğru okuma sırası isimli bir link bırakmıştık bir önceki öyküye, bu yazının altına da bırakıyoruz.

Cilt 5’teki ikinci öykü (10. Sayı), yeni başlayan bir macera (Pinkerton Lady) ve 6. Ciltte devam edecek. Öykü tamamlanmadan bir şey yazmanın pek bir anlamı yok. Şu kadarını söyleyelim, Tex’in efsanevi düşmanı Mephisto ile tanışıyoruz (biz yine başka türlü biliyoruz bu tanışmayı ama…).

Yeri gelmişken sürekli birbiriyle karıştırılan 3 ayrı grubu birbirinden ayıralım.

KOMANCEROLAR

Ağırlıkla 19. yüzyılda Kuzey Meksika’da yaşayan ve yerlilerle yerleşimciler arasında ticaret yapan yerliler. En iyi iş yaptıkları kabile, Komançiler olduğu için, bu ad üstlerine kalmıştır. İçlerinde az da olsa beyaz ve Meksikalılar bulunmaktaydı. Genellikle el aletleri, kumaşlar, postlar, çiftlik hayvanları, köleler hatta yerlilere silah satmak yasak olduğu halde silah satışı yaparlardı. Çalıntı mallar da satarlardı. Yani dönemin bütün tüccarlarının sattıkları şeyleri satarlardı. Tek fark onlar o bölgede daha rahat dolaşıyorlardı.

KOMANÇİLER

Bir Kızılderili kabilesidir. Tarihleri boyunca sadece beyazlara değil Kızılderililere de çok çektirmiş ve çok kan akıtmış savaşçı bir kabiledir. Grand Canyon’daki toprak ve kayaların renginin kırmızılığı bile, yerli efsanelerinde onların döktükleri kana yorumlanır. Bizon avcılığı yapan göçebe bir kabiledir. 18.yy sonunda Kiowa’larla barış onlaşması yaparak baltayı toprağa gömdüler. Şimdi nüfuslarının 10.000. olduğu tahmin ediliyor

COYOTEROLAR

Apaçilerin bir alt kolunun kabile ismidir, Coyotero Apaçileri. Coyote İspanyolcada, çakal -kurt adam-kır kurdu anlamına gelir. Ama bu ismi kendilerinin özellikle almadığını biliyoruz! Tarım yada avcılıkla uğraşmak yerine, çölün doğal ürünleri ile beslenirlerdi. ve gezginciydiler. Arizona, New Meksiko ve Meksika’nın kuzeyinde yaşarlar.

MERAKLISINA

Tex Okuma Sırası “…Tex’in günümüzde yayınlanan maceraları 1875-1890 arasında geçmektedir. 40-45 yaşlarındadır. (Bu durum aylık yayınlanan Tex serisi için geçerlidir. İtalya’da en son 734. sayı yayınlandı)…” teks55 – Çizgi Diyarı