KEN PARKER ALTIN SERİ Sayı: 6, KORKUSUZ ŞERİF

Parantez Yayınları
Aralık, 2000
Cepim Serisi (İlk Baskı)
Kasım, 1977
Tay Yayınları

İtalyada İlk Baskı: Kasım-1977,

Senaryo: Giancarlo Berardi

Çizimler: Giancarlo Alessandirini

Kapak: Giancarlo Alessandirini

Kanun adamlarının olmadığı bir şehir olan Paradise City‘e varan Ken, soyulur. Kendisini soyanlara karşı tepkisi, şehrin ileri gelenlerinin ona şeriflik teklif etmesine sebep olur…

Hikaye 1872 baharında geçiyor.

Bu öykü, dizinin devamlılığında bir “duraklama” gibi gözüküyorAncak bir sonraki öykü olan Meksika Güneşi ile seri devam edecek.

Serinin ilk şaheser sayısı olan Chemako’dan sonra, bu sayı aceleyle yazılmış ve çizilmiş, “dolgu” havası taşıyan, hayal kırıklığı yaratan bir sayı. Klişe bir konu; kanunsuz şehir, her şeye ve herkese hükmeden zengin toprak sahibi, yarı budala, hoş/küçük yaşlı adam, altın kalpli fahişe… Üstelik Ken, burada yanılmaz bir kahraman, korkusuz bir cellat, dayanılmaz tavırları olan, biraz kaba, spagetti Western kahramanları gibi. Bu, Milazzo dışında bir tasarımcı tarafından yapılan  ilk Ken Parker sayısı. Birkaç ay önce Bonelli için çalışmaya başlayan Alessandrini  tarafından çizilmiş.

Berardi, sanki vaziyeti kurtarmak için öyküyü iyice Western sinemasına yüklemiş. İlk akla gelen, “Kahraman Şerif” filmi, Gary Cooper’ı bu filmde “Şerif Kane” rolünde izledik. Ya da Steve McQueen’in oynadığı, “Tom Horn” filmi. Amerikan ve Spagetti Western filmlerinin her zaman tutan konuları.

(Kaynak: Ubcfumetti.com – Hakan Şaşmaz – Murat Mıhçıoğlu – Google Amca)