KEN PARKER ALTIN SERİ Sayı: 7, MEKSİKA GÜNEŞİ

Parantez Yayınları
Ocak, 2001
Cepim Serisi (İlk Baskı)
Aralık, 1977
Collana West Serisi
Kasım, 1985
Tay Yayınları

İtalyada İlk Basım: Haziran-1977,

Senaryo: Giancarlo Berardi

Çizimler: İvo Milazzo

Kapak: İvo Milazzo

“Ken; Ely Donehogawa’yı öldüren ve Dakota’lar ile Fort Smith askerleri arasında savaşı başlatmayı başaran Tetikçi Donald Welsh’i Meksika da izlemeye devam eder. Carmen ve Roman adında iki gezgin akrobata katılır. Kaybettiği Dash ve Kentucky’sine kavuşur”.

Hikaye Ağustos 1872‘de geçiyor.

Berardi, 3. kez “altın kalpli” bir fahişe çıkarır karşımıza. Dolores; mükemmel bir şekilde karakterize edilir. Tina’dan sonra Ken’in ikinci aşk ilişkisine şahit oluruz. Ayrıca bu sayının 14-15. sayfalarında, Berardi ve Milazzo ikilisi, bize her şeyi, birkaç cümle ve tek bir bakışla nasıl anlattıklarının tipik bir örneği veriyorlar. Bu arada Ken‘in “Silahşör”le arasında geçen iki diyaloga da dikkat edilmeli (sayfa 3-7 ve 18-20).

Silahşörün fiziksel görünümü, Sergio Leone‘nin”Bir Zamanlar Batı’da” filminin ilk sahnesinde, “Harmonica“nın (Charles Bronson) gelmesini bekleyen üç katilden biri olan  Jack Elam’dır.

Berardi, öyküyü yine bir film senaryosu gibi ele almış. Sayfalar arasında boşluk ve soğutma yok. Chemako’dan ya da Korkusuz Şeriften sonra, Milazzo artık çizgi roman çizerliğinden öteye geçerek resim sanatına yaklaşıyor. Giriş sayfası tek başına bir afiş gibi. Çiniler ve leke kullanımı daha önce denenmemiş yerlere varıyor. Her sayfa siyah/beyaz pentür tadında. 71- 72. sayfalar kitaba kıyıp, kesip, çerçeveletip duvara asılacak kalitede. Kapak ise şaheser .

“Silahşör: Senin gibi amatörler, hasımlarına her zaman fazladan bir şans tanırlar… Ve bu da hayatlarına mal olur!.

Ken: Belki de kendimize olan saygımızı yitirmemek için…

Silahşör: Ne var?. Benden iğreniyor musun?

Ken: Hayır! Acıyorum.

Silahşör: Bunun anlamını bilmiyorum!”

(Kaynak: Ubcfumetti.com – Hakan Şaşmaz – Murat Mıhçıoğlu –Google amca)