KEN PARKER ALTIN SERİ Sayı: 8,

SAN FRANCİSCO’DA BUYÜK VURGUN

Parantez Yayınları
Şubat, 2001
Cepim Serisi (İlk Baskı)
Ocak, 1978
Collana West Serisi
Kasım, 1985
Tay Yayınları

İtalyada İlk Baskı: Ocak 1978,

Senaryo: Giancarlo Berardi

Çizimler: İvo Milazzo

Kapak: İvo Milazzo

“San Francisco’ya sığınan Donald Welsh, yankesici olan Donna Ashford ve şaşkın bir dişçi olan Jack Boots’un yardımıyla eyalet darphanesinde bir soygun planlıyor. Peşlerinde olan Ken ve Dash, intikamlarını almak için her zamankinden daha kararlıdırlar”.

Washington’da Cinayet ile başlayan Donald Welsh” seti bu kitapla sona eriyor…

Hikaye, Ağustos 1872‘de geçiyor.

Donna Ashford’un fiziksel görünümü, aktris ve şarkıcı Barbara Streisand’dan ilham alınmış gibi görünüyor. 70’lerin bazı komedilerinde Streisand’ın oynadığı karakterlerden ödünç alınmış gibi.

Ken ve kardeşi Bill’in altın aramak için Kalifornia’ya gittiği günlerden, eski bir tanıdığı olan  Flege Ana ile tanışıyoruz.

73 ve 74. sayfada Berardi, bir “Gay”e karşı yumuşak  bir hiciv ile yaklaşıyor. Eşcinsellik konusu, yıllar sonra serinin birçok başyapıtından biri olan ” Ters-Yüz”de (Sayı 36) oldukça farklı bir şekilde ele alınacak.

Ayrıca; Berardi bizi yine şaşırtıyor. Welsh’in dahiyane soygun planını yazarken iyi bir “polisiye roman” yazarı olabileceğini de ispat ediyor.

Ken ikinci defa, ilk sayfalardan itibaren görünmüyor. Bu öykü, Donald Welsh ve Donna’ya adanmış uzun bir girişin sonunda, ilk kez 39. Sayfa da yer almaktadır. Berardi’nin, çoğu durumda Ken’i ikinci plana düşürecek şekilde; hikayelerin çeşitli karakterlerine odaklanması, bu dizinin özelliklerinden biri.

Berardi , sadece kahramanı geri plana almıyor aynı zamanda Welsh’i de bize normalleştiriyor, hafif sevgi ve üzüntüyle izliyoruz, zekasını kıskanıyoruz. Ayrıca yine tempolu, esprili, hızlı ama detaylı bir öykü. Milazzo, aynı kalitede; detaylar, portreler, hızlı  ve harika final sayfası. Acaba; Milazzo’nun bu detaycılığı mı aylık perioda yetişemeyip, dolgu sayılara neden oluyor! ‘Korkusuz Şerif’ gibi.?!

“Donna: ”Dur biraz!. Benim çiçeği burnunda bir genç kız olduğumu sanıyorsan yanılıyorsun!. Sen tanıdığım ilk erkek değilsin. Donald!.”

Welsh: Sana bir şey sormadım.. Ayrıca acemilerden pek hoşlanmam.!”

(Kaynak: Ubcfumetti.com – Hakan Şaşmaz – Murat Mıhçıoğlu – Google Amca)