,

KEN PARKER ALTIN SERİ Sayı: 9, DENİZDE AV

Parantez Yayınları
Mart, 2001
Cepim Serisi (İlk Baskı)
Şubat, 1978
Tay Yayınları

İtalyada İlk Baskı, Şubat-1978,

Senaryo: Giancarlo Berardi

Çizimler: Ivo Milazzo

Kapak: Ivo Milazzo

“Donald Welsh öldü. New England, Bering Boğazı’nın sularında balina avlayan bir gemidir. Ken’in denizci olarak zorla işe alındığı bu geminin Kaptanı Chase, Lostromo Herry, kaptanın karısı Laura  ve bir süre daha arkadaşlık edeceği Eskimo Nanuk ile tanışırız”.

1872 Sonbaharı

Bu hikayenin öncüsü ya da esin kaynağı diyelim; 1975 yılında yayınlanan Storia Del West serisinin 44. öyküsü La Costo Lunga’dır (Uzun Sahil, ABD’nin tüm batı sahiline verilen isimdir). Öyküde kahraman, San Francisco’ya vardığında, afyon dumanı ile sersemletilip, zorla balina gemisine satılır. Ama bu  öykü de,  birkaç sayfa sonra bir gemi kazasıyla sona erdi. West serisi Türkiye’de de 3 sayı Alfa, 11 Sayı Miray tarafından basıldı .

Bu öykü için referans tabii ki  Herman Melville‘in Moby Dick” isimli romanıdır. Berardi, bir dağ adamı olan Ken’in Pasifik Okyanusu’nun uçsuz bucaksız denizlerine psikolojik açıdan alışmasına çok dikkat ediyor. Bu bağlamda, Ken’in bir geyik avcısı olarak kendi deneyimleriyle, balina avcılığının kurallarını anlama çabasına bakınız (sayfa 27-28). Berardi, bu öyküde bize politik duruşunu da gösterdi.

Ken, bir silah ustasına “modernize etmesi” için emanet ettiği Kentucky’sinden ikinci defa ayrılmak zorunda kaldı. Serinin 15. kitabı olan “İnsanlar, Hayvanlar ve Kahramanlar”da tekrar geri alabilecek.

“Moby Dick” herkes için unutulmaz bir roman aynı zamanda unutulmaz bir filmdir. Okumamış ya da izlememiş olsak da biliriz. Ve balina avı demek, kültürel kodumuzda Moby Dick demektir. Bu balina avı öyküsü yazacak herkes için tehlikelidir. Okurun kafasındaki imaja çok yaklaşırsanız “taklit”, çok uzaklaşırsanız “hayal” olur. Berardi, o kadar dengede tutmuş ki öyküyü, ortaya şahane bir iş çıkmış. Milazzo bize yine şahane aksiyon sahneleri çiziyor. Kapaktaki ifadeler  ve yine resim sanatı…

Denizci: “Ee zaman değişti! Eskiden bu sular balina kaynardı… Sürüler halinde dolaşırdı…”

2. Denizci: “Kabahat gemi sahiplerinde… Yıllardır acımasızca avlanıyorlar… Günün birinde soyunun tükeneceği hiç akıllarına gelmiyor!..”

Denizci: “Bu arada biz de hayatımızı kazanıyoruz!..”

Ken: “Evet ama, sonuçta zararlı çıkan yine siz oluyorsunuz!.”

2.Denizci: ”Daha açık konuşsanıza!..”

Ken: “Çok basit.. Gün gelip balinalar tükendiğinde, sizler işsiz kalacaksınız… Oysa patronlarınız yükünü tuttuğundan, sadece paralarını nasıl harcayacaklarını düşünecekler!.”

Denizci:  “Vay be! Kitap gibi konuştun! Mektepli olmalısın!.. “

Ken: “Hayır.. Ben hayat mektebinde okudum.. Dediklerine göre en iyi öğretmen hayatın kendisidir…”

Denizci: “Dünya kurulduğundan beri zenginler ve fakirler hep varolmuştur!..”

Ken: Yine de bu günün birinde bazı şeylerin değişmeyeceği anlamına gelmez…”

(Kaynak: Ubcfumetti.com – Hakan Şaşmaz – Murat Mıhçıoğlu – Google amca)

MERAKLISINA

Storia Del West hakkında (Dil İtalyanca)