MİSTER NO, REVOLUTION Sayı: 1-2

YAN, BEBEK, YAN – SENİN AYNAN OLACAĞIM

Lal Kitap, 2020
Lal Kitap, 2020

MISTER NO, REVOLUTION Sayı: 1-2

İlk Basım: 2018

Öykü: 124 sayfa

Senaryo: Michele Masiero

Çizimler: Matteo Cremona

Renk: Luca Saponti Giovanna Niro

Kapak Resmi: Emilio Mammucari

Mister No 25 yıl sonra doğsaydı. Yeni seri, REVOLUTION yani DEVRİM. Heyecanlanmayın bu kanlı bir devrim değil. İç içe geçmiş metaforlar festivali. Bu seri İtalya’da Aralık 2018’de Bonelli editöre tarafından Audace etiketiyle basıldı. Türkçede ise, Lal Kitap tarafından Nisan 2020’de yayınlandı.

İtalya’da AUDACE etiketi ile basılması ilginç. Dede Bonelli, yani Gian Luigi Bonelli, 1930’larda Audace Magazine’de çalışmaya başladı. 1941’de Audace’yi devir aldı. Daha sonra Bonelli Editore olacak bu yayıncılık organizasyonunun çekirdeği Redaziona Audace yani “Cesur Çizim” anlamına geliyor.

Mister No ilk olarak Haziran 1975 yılında, Guida Nolitta ya da gerçek ismiyle Sergio Bonelli tarafından yaratıldı. Mister No 1922’de doğan, ikinci savaşta askerlik yapan, 1950’de Brezilya’ya yerleşen Jerry Drake’in takma ismidir. Fakat bu seride Mister No’yu 1940’ların sonunda doğan, Vietnam savaşına katılan ve dönünce önce San Fransisco’da sonra da Güney Amerika’da maceralarken buluyoruz.

Seri toplam 3 öyküden oluşuyor. Her öykü ayrıca iç içe 2 öyküden oluşuyor, çift zamanlı öyküler. Geçmişte benzer durumu hatırlatan ifadeler ince çizgilerle birbirine bağlanır. Sağlam, iyi kurgulanmış ve ritmli bir öykü… Geri dönüşler bu kadar çok olunca risk oluşturabilir, kafa karışıklığı ve sonunun getirilememesi riski. Ama öyküde Masiero, zaman farklarını birbirine ince bağlarla ustaca bağlıyor.

Masiero “yeni zaman Mister No”sunu yazarken, Nolitta’nın yarattığı Mister No ruhundan hiçbir şey kaybettirmeden sadece zamanı değiştiriyor. Belli ki iyi bir Mister No okuyucusuymuş. Revolution serisi daha önce Mister No okumamış olgun okuyucuyu da tatmin edecek kurgu ve sanata sahip.

Öyküde çokça göndermeler var.

Birinci kitabın ismi “Yan, Bebek, Yan” (Burn, Baby, Burn). Siyahi şair ve aktivist Marvin X’in 1965 yılında yazdığı bir şiirdir. Zamanla protesto gösterilerinin sloganı olmuştur

Maryann ile Mister No, underground bircanlı müzik mekanına giderler. Velvet Underground çalmaktadır ve Nico sahnededir.

İkinci kitabın ismi “Senin aynan olacağım” (I’ll be your mirror) Velvet Underground’ın kurucularından Lou Reed tarafından Nico için yazılmış ve bestelenmiş bir şarkıdır. İkisi birbirine çok aşık idi. Tıpkı Maryann ve Jerry gibi. Koşulsuz ve olduğu gibi kabul ederek. Rivayet odur ki, Nico o sözü lou’ya söylemiştir.

Maryann Mister No’ya Velvet’in plağını alır. Plak kapağını Andy Warhol hazırlamıştır ve Pop-Art’ın önemli simgelerinden biridir.

Freewheelin’ Bob Dylan albümünün kapağını görürüz. O fotoğraf da New York’da çekilmişti.

Mister No kendini birden Vietnam savaşının en çok bilinen katliam alanında bulur. MyLai Köyü 16 Mart 1968. ABD askerleri tarafından MyLai, MyKhee ve SonMy köylerinde eş zamanlı yapılmış 3 ayrı katliamdır. Ölenlerin hiç biri Vietkonglu değildi, kaldı ki ne fark eder, hepsi sivildi. 347 kişi katledilmiştir.

Vietnam’da geçen iğrenç bir sekanstan sonra Allan Ginsberg’in Howl isimli kitabından bir şiirle sakinleşiriz. İğrenç Vietnam savaşı çokça romana, şiire, şarkıya kısaca sanata konu olmuştur. Bunların büyük bölümü kahraman Amerikalıları anlatır. Bazıları günah çıkartır. Azı ise yüzleşir. Sinemada ilk akla gelenler Avcı, Platoon, Full Metal Jacket, Doğum Günü 4 Temmuz… Ama unutulmayanı Peter Davis’in 1974 yılında yaptığı belgesel olan Hearts and Minds’dır (Kalpler ve Zihinler). Belgeselin farkı konuya Vietnamlıların da gözünden bakmasıdır.

Öykümüz, Mister No’nun, Ginsberg’in şiiriyle protestocu kalabalığın arasında yürürken biter.

MERAKLISINA

Velvet Underground – I’ll Be Your Mirror (Youtube Video)

Bant Mag. “Kendimi akıllı hissetmiştim. Sokaktan biri gibi de. Geri dönmek ve eski sevgilime Velvet’a ilgi duyduğumu söylemek, albümlerden bahsetmek…” Hazırlayan: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Sadi Güran