MİSTER NO, REVOLUTION Sayı: 3-4

KALİFORNİYA RÜYASI – SEVECEK BİRİ

Lal Kitap, 2020
Lal Kitap. 2020

İlk Basım: 2019

Öykü: 124 sayfa

Senaryo: Michele Masiero

Çizimler: Matteo Cremona

Renk: Luca Saponti Giovanna Niro

Kapak Resmi: Emilio Mammucari

Kahramanımız, Maryann’ın kendisine hediye ettiği Howl isimli şiir kitabını okumaktadır. Şair Allen Ginsberg bu kitabıyla modern Amerikan şiirine balyoz gibi inmiştir. Amerikan şiirinde Devrimdir. Maryann ölmüş, savaş Jerry için bitmiş ama hayatını altüst etmiş, her şeyini yıkmıştır Jarry’nin.

Yeni mekan San Fransisko’dur. Diğer bir değişle Mister No “68’in kalbi”ndedir. Vietnam’dan dostu olan Jim bacaklarını kaybetmiş ve hastanededir. Jim’in kız kardeşi Zoe ile Mister No. sevgili olmuştur. Öbür zamanlı öyküde ise Jerry’nin ilk gençlik yıllarında evden ayrılıp yollara dökülmesini izleriz. Pilot olmasına vesile olan Bat Barligton ile tanışır.

’68 bütün dünyada devrim ateşinin yandığı yıldır. Gençler özgürlük ve barış için sokaklardadır. ABD tüm baskılarına rağmen isyanın önünü alamamaktadır. İsyan her yerdedir. Sosyal gruplar, etnik gruplar, apolitikler, sosyalistler yani genç olan herkes. San Fransisko yani Kaliforniya, ülkedeki ikinci büyük metropol olarak her şeyin olduğu yerdir. Mister No‘da oradadır.

Birinci kitabın ismi “Kaliforniya Rüyası” (California Dreamin’) Mamas and Papas isimli grubun  şarkısının ismidir. Şarkı o zamanlar Kaliforniya milli marşı olmuştu neredeyse. Kaliforniyalının başka bir yerdeki Kaliforniya özlemini anlatır. NewYork’lu Jerry’nin de rüyası sanki.

İkinci kitabın ismi “Sevecek Biri” (Somebody to Love) Jefferson Aeroplane’in 1967 de yaptığı bu şarkı San Fransisko’nun ruhunu anlatan şarkıdır. Bu kitabın hikayesi de budur zaten.

Mister No. yeni dostlar edinir. Marcus Gibson üniversite hocasıdır ve Martin Luther King’in yakın dostudur. Jerry ile, Summer of Love ve siyah hareket hakkında konuşurlar.

Marcus: “Ama o yaz çabuk bitti ve inan bana ortada bütün o gençlerin hayal ettiklerinden geriye hiçbir şey kalmadı. Hatta uyanış bundan daha kötü olamazdı. Aşk yerini şiddete, özgürlük ise baskıya bıraktı.”

Partide Zoe ve Jerry, Billie Holidayin şarkısını dinlerler. Strange Fruit (Tuhaf Meyve).

Bu arada Mister No’yu olaylı, 1968 Olimpiyatları, Erkekler 200 Metre Ödül törenini izlerken görüyoruz. ABD’li iki siyahi atlet protesto için ayakkabısız, eldivenli ve yumrukları havada olarak çıkmıştı podyuma. Bu ABD’de beyazların büyük tepkisini çekmişti.

Castro caddesinde ki Twin Peaks de bulaşıkçı olarak işe başlar Jerry. Twin Peaks Tavern, tam da o sıralarda San Fransisko’daki en önemli Gay-Lezbiyen mekanı olmaktadır. Burada asıl enteresan olan şudur, Sergio Bonelli (Nolitta), öykülerinde gay ya da lezbiyen kullanmadı (birkaç efemine tipleme dışında). Ama Masiero ve genç patron Davide Bonelli zamanın ruhuna uymuşlar. Mister No’yu gay dostlar ve gay mekanda çalışırken görebiliyoruz. Bu bile devrim sayılmaz mı?

Bu öyküde Jerry’nin pilot eğitmeni Bat Barligton ile tanışmasını izleriz. Biz eski okurlar bu öyküyü biliriz ama başka türlü (Lal Kitap, Mister No Klasik Maceralar, 37. Cilt, ilk öykü Savaş Rüzgarları sayfa 61).

Siyahi Amerikalıların silah da kullanan partisi, Black Panter Party (Kara Panterler) ile tanışma ve tabii ki bela. Kara Panterler beyazlara karşı ve polis eziyetine karşı öz savunma birlikleri olarak başlayan bir hareketti. Zamanla içinde farklı görüş ve eğilimleri birleştiren bir birlikteliğe ve bir partiye dönüştü. Bu ABD’nin kabul edemeyeceği ve hızla her yola başvurarak yok etmesi gereken bir hareketti. Zenciler, hem de fakirler bir de Marksistler, LGBT’liler, Feministler… 1966’da başlayan hareket ‘80lerin başında etkisini kaybetti.

Bu öyküde yine bizim daha önceden farklı bildiğimiz bir tanışma daha görürüz. Otto Kruger nam-ı diğer SS, Birbirleriyle döğüşerek başlarlar arkadaşlığa (Oğlak Yayınları, Efsanevi Maceralar 2 de, Dark Lady 17. Sayfada).

Finalde, Jerry bindiği otobüste, Kennedy’nin öldürüldüğünü öğrenir. Dünyada yeni bir dönem başlayacaktır ve ilk gençliğini yaşayan Jerry başka bir hayata doğru gitmektedir. 22 Kasım 1963.

MERAKLISINA

Aşk Yazının Tarihi, Sex, Drugs and Rock&Roll “…İkinci Dünya Savaşı sonrası birkaç karşı kültür hareketi görmüştü: Caz ve Bohemyalılar, Beat Kuşağı veya beatnik olarak adlandırılanlar…” Bill Petro (Dil İngilizcedir)

The Mamas and The Papas, California Dreamin’ (Youtube Videosu)

Jefferson Airplane, Somebody To Love (Youtube Videosu)

Billie Holiday, Strange Fruit (Youtube Videosu)