MİSTER NO, REVOLUTION Sayı: 5-6

SIĞINILACAK BİR YER – SESSİZLİĞİN SESİ

Lal Kitap, 2021
Lal Kitap, 2021

İlk Basım: 2019

Öykü: 124 sayfa

Senaryo: Michele Masiero

Çizimler: Matteo Cremona

Renk: Luca Saponti Giovanna Niro

Kapak Resmi: Emilio Mammucari

Evet… Mister No, ABD’yi terk etmiştir. Artık SS ile beraber Latin Amerika’dadır. İki zamanlı öykünün ikincisinde Venezuela’nın küçük bir Amazon köyü olan Esmeralda’dadır. Yeni dostları Zar Rus’dur. Zar, onlara içinde elmaslar olan bir macera teklif eder. Jerry ve SS tabii ki kabul eder. Öbür öyküde ise Mister No’yu artık Manaus’a yerleşmiş ve biz eski okurlarının, alışık olduğu detayların içinde buluruz. Nehir evi, işsizlik, meyhaneler ve kavgalar. Yani çok iyi tanıdığımız Mister No. Ve bir sürpriz. Pat. Patricia Rowland, eski okurların çok sevdiği Patricia.

Birinci kitabın ismi “Sığınılacak Bir Yer” (Gimme Shelter). Mick Jagger ve Keith Richard’ın 1969 tarihli şarkısı. Dönemin en popüler savaş karşıtı şarkısı olmuştu. Altta Rick Cohen’in yazdığı kitap, Kıvanç Güney çevirisi ile Domingo yayınevinden çıktı.

İkinci kitabın ismi “Sessizliğin Sesi” (Sound of Silence). Simon and Garfunkel tarafından ‘60’ların ortasında yapılmış bir şarkıdır. Şarkı savaş karşıtları ve yükselen sol hareket tarafından sahiplenilmiştir. Gerçi sözler Paul Simon’un çocukluk korkularını anlatır. Ama zamanın ruhuna da denk gelmiştir.

Bir önceki kitapta eşcinsellik teması, hatta sahnelerine rastlarız. Yazar bize açıkça söylemez ama ufacık iki karede Zar’ın erkeklerle ilişkisini görürüz. Mister No’da devrim devam ediyor…

Mister No okurunun ilk sayılardan tanıdığı Patricia Rowland. Nolitta’nın, Jerry ile ilişkilerini, biraz bize biraz da ortaya bıraktığı, Mister No’nun dostu, macera arkadaşı, aşkı, platoniği… Artık her neyiyse çokça öyküden tanıdığımız Patricia ile başka türlü bir tanışma. Ama bu sefer onları yatakta görürüz. Bizim bildiğimiz tanışma tabii ki başka (Lal kitap KM 4.cilt. Rio Negro, sayfa 20. İlk karşılaşma ise, Lal kitap KM 3.cilt 375. Sayfa).

Finalde Mister No yerlilerin ayin yaptığı odaya girer. Yerliler odada tütsü yakmıştır. Tütsü belli ki halüsinatif etkilidir. Mister No’nun kafası “bi dünya” olur.

Revolution serisinin bu son öyküsünden anladığımız şudur: Mister No, Sığınılacak Bir Yer olarak MANAUS’u, huzur içinse Sessizliğin Sesi’ni de AMAZON’da bulmuştur.

MERAKLISINA

Mister No. Revolution İnceleme “Tam olarak nedir Mister No Revolution? Amerikan çizgi roman endüstrisinde “What If?”, dilimize kabaca “Ya böyle olsaydı?” olarak çevirebileceğimiz, hali hazırda hikayeleri anlatılmış, anlatılmakta olan karakterleri…” Prophet Camel – Çizgi Diyarı

The Rolling Stones, Gimme Shelter (Youtube Videosu)

Simon & Garfunkel – The Sound of Silence (from the concert in Central Park)