MARTİN MYSTERE KM Sayı: 2, RA’NIN İNTİKAMI

Lal Klasik Maceralar, Kasım, 2007
Bonelli Editore, Mayıs, 1982
Tay İlk Seri

İlk basım: Mayıs-1982

Öykü: 128 Sayfa

(Son 32 sayfası bir sonra ki kitapta devam edecek)

Senaryo: Alfredo Castelli,

Çizimler: Giancarlo Alessandrini

Kapak: Giancarlo Alessandrini

Gizemli bir şekilde kaybolan arkeolog Howard’ın ayak izlerini takip eden Martin, Orta Amerika’da, Belize ormanında gizlenmiş hiyeroglif yazılı bir taş stel bulur. Ya eski Mısırlılar Amerika’ya Kolomb’tan önce gittiyse?

Martin en son kitabını basına tanıtıyor: En ünlü arkeolojik gizemlerin kapsamlı bir incelemesi olan “Bilinmeyenler Atlası“.

Castelli, ikinci macerada Allan Quatermain‘in ilk maceralarından birinin öyküsünü eğip-büker ve genişletir. Beverly aslında dizide yardımcı rolde olmalıydı ancak Diana, onu tamamen siler ve tüm dizide bundan sonraki rolünü sağlamlaştırır.

En önemli gönderme, şüphesiz, çizgi romanların bir başka baş karakteri olan Jerry Drake’in (Jerome diye anılmaktadır) diğer adıyla Mister No‘nun ortaya çıkmasıdır. Daha sonra bazı sayılarda bu iki kahramanın yolu yine kesişecek. Yaşlanmış, göbekli ama hâlâ iş başında. Küçük bir havayolu şirketinin sahibi. Beş parasızken, işini büyütmek için parayı nereden bulduğunu kim bilebilir? 

Sayfa 51’de, Belmopan’daki pansiyonun sahibi, yine Castelli. 70’li sayfalarda görünen Yucatan Indios’ları Bask dilinde konuşuyor. Cümleler bir turist kitapçığından alınmış. Örneğin, 80. sayfada mağaraya girmek için seçilen iki yerli aşağı yukarı şöyle derler: “Kızarmış yumurtayı severim!” ve “Saçımı kesmek istiyorum!”. Neden?.!  Orloff  ilk kez bu kadar uzun, yalnızca 96. sayfada görünüyor. Daha önce bir esrar perdesinin arkasındaydı.

Mystere ve Orloff’un ruhani  hocası Kut Humi‘nin ilk denemeleri. Castelli ezoterik yazar Helena Blavatsky tarafından 19. yüzyılda ortaya atılan bilgiden faydalanıyor. Ama tabii ki kendi yorumuyla. Kut Humi’nin karekteri tam olarak ‘Kehanet’ ve ‘Agarthi’ (Lal-Klasik Maceralar cilt 17, yani 66 ve 67. sayılar) öykülerinde oturacak.

Helena Blavatsky ve Kut Humi
Kut Humi
Kut Humi

Yeni baskılarda; bazen küçük tutarsızlıkları düzeltmek için, bazen karakteri daha da oturtmak için (yani güncellemek) değişiklikler devam ediyor. Bu kitabın ilk baskısı ile sonraki baskılarında Kut Humi’nin tipi farklı. Işın tabancasının tarihi de değişiyor. 15.000 yıldan 10.000 yıla düşüyor.

Tay İilk seri
Düzeltilmiş
Tay ilk seri
Düzeltilmiş

32. sayfanın son karesinde Martin; Edgar Pierre Jacobs’un tiplemesi olan Blake ve Mortimer’in ‘Büyük Piramid’in Gizemi’ macerasına gönderme yapıyor. Finalde, can düşmanları Olrik, Mısır çölünde perişan ve aklını oynatmış bir şekilde dolaşır.

Blake ve Mortimer İtalya baskısı

Olrik
Edgar Pierre Jacobs

Bir de daha sonra (Lal – Klasik Maceralar 5. ciltde, 17. ve 18. sayılar) okuyacağımız sayıya ait tüyolar veriyor. O sayıda Java ile tanışma ve Java’nın ABD’ye gelişi anlatılır.

Orloff: “Eminim, dostum hakkımda kötü şeyler söylemiştir. Hiçbir şeyin beni yıldıramadığını, zenginlik ve iktidarın benim tek tutkum olduğunu, insan yaşamının benim için hiçbir değerinin olmadığını… Hepsi gerçek ama olumlu yönlerim de var. Örneğin ondan çok daha iyi bir arkeoloğum… O budalaca ahlaki değerlerin olmasaydı kim bilir birlikte ne kadar çok iş yapardık Martin.”

MERAKLISINA

Madam Blavatsky – “Aristokrat Alman asıllı bir aileden Albay Peter Hahn’ın kızıydı.Öte alemlere temas göstergeleri…” – Felsefe Taşı, Levent Öztürk

Kut Humi (orjinal dili İtalyanca) – “Kut Humi, gezegenimizdeki İnsanlığın evrimini denetleyen Spiritüel Hiyerarşinin bir üyesi olarak kabul edilir . İsa ile yakın işbirliği içinde çalışacak…” – Vikipedi

Edgar Pierre Jacobs (orjinal dil İngilizce) – “Jacobs, çizgi romanların en kötü şöhretli mükemmeliyetçilerinden biri olarak tarihe geçti. Her hikaye sonsuz bir hazırlık sürecinden geçti…” – Lambiek Comiclopedia, Kjell Knudde (orjinal dil İngilizce)

Blake ve Mortimer : Polisiye/Casusluk  ve Bilimkurgunun Muhteşem Birlikteliği – “Maceraların ana kahramanları, önde gelen bir İngiliz bilim adamı olan Philip Mortimer ve arkadaşı MI5 de çalışan Yüzbaşı Francis Blake’tir…” – 221B, Batuhan Cantürk